Ikkala ommaviy axborot vositalari ham ularning tahririyatlari bitim loyihasini ko‘rib chiqishga muvaffaq bo‘lganini ta’kidlamoqda. Qayd etilishicha, kelishuv Ukrainaning barcha mineral resurslari, jumladan, neft va gaz, shuningdek, butun mamlakat bo‘ylab asosiy energetika resurslariga taalluqli bo‘lishi kerak.
Tramp endi Ukraina energetika ob’ektlariga egalik qilmoqchi north_east
Tramp endi Ukraina energetika ob’ektlariga egalik qilmoqchi
“Bundan tashqari, bitim tabiiy resurslardan foydalanish bilan bog‘liq infratuzilmani, masalan, avtomobil yo‘llari, temiryo‘llar, quvurlar, portlar va qayta ishlash zavodlarini qamrab oladi”, deya aniqlik kiritadi FT.
Nashrning yozishicha, tegishli loyihalardan olingan mablag‘lar xorijiy valyutaga aylantirilib, xorijga jo‘natilgan bo‘lishi kerak, kechikishlar yoki kelishmovchiliklar yuzaga kelgan taqdirda kompensatsiya uchun Ukraina javobgar bo‘ladi.
Ukrainaning neft, gaz va foydali qazilmalarni qazib olish loyihalaridan tushadigan daromadlari maxsus sarmoya fondi tomonidan ikki davlat o‘rtasida taqsimlanadi.
Shu bilan birga, FT ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH unga o‘tkazilgan foydani birinchi bo‘lib oladi va infratuzilma loyihalariga ustuvor huquqlarni, shuningdek, resurslarni uchinchi shaxslarga sotishga veto qo‘yish huquqini saqlab qoladi.
“Bloomberg”ning aniqlik kiritishicha, kelishuv loyihasiga ko‘ra, investitsiya fondi Amerika taraqqiyot moliya korporatsiyasi (DFC) tomonidan nazorat qilinishi kerak. U direktorlar kengashining besh a’zosidan uchtasini tayinlaydi va “oltin ulush” bilan muayyan qarorlarni blokirovka qilish huquqiga ega bo‘ladi.
“Ukraina yana ikki boshqaruv a’zosini tayinlaydi va fondning kundalik boshqaruviga aralasha olmaydi”, deb ta’kidlaydi mualliflar.
Kiyev yangi infratuzilma loyihalari va tabiiy resurslarni o‘zlashtirish loyihalaridan tushgan daromadning 50 foizini fondga o‘tkazishi kerak. Shu bilan birga, “Rossiyaning 2022 yilda Ukrainaga keng ko‘lamli bostirib kirishidan keyin Qo‘shma Shtatlarning hissasi” “sheriklikka hissa” sifatida qaraladi.
“Bloomberg” bitim loyihasining mazmuni haqida quyidagicha yozadi: