Bosh muftiyga pichoq bilan hujum qilgan yigit 26 yilga qamaldi
Avvalroq, Tojikistonda mamlakat bosh muftiysi Abdulqodirzoda Saidmukarramga pichoq bilan hujum uyushtirilgani haqida xabar bergan edik. Oqibatda muftiy yaralangan, biroq uni shifoxonaga yotqizish talab qilinmagandi. Hujum qilgan shaxs esa qo‘lga olinib, unga nisbatan jinoiy ish ochilgandi. Yigit 26 yilga qamaldi. Bu haqda “Asia-Plus” xabar berdi.
Abdulqodirzoda Saidmukarram joriy yilning 7 fevraldagi juma xutbasida hujumchining 26 yillik qamoq muddatini tilga olgan, biroq keyinroq “Asia-Plus”ga bergan intervyusida tafsilotlarni aytishdan bosh tortgan. U o‘z va’zida bu yigitning “adashgani, aldangani va nima qilganini tushunmaganini” aytdi.
“U kelib, namoz o‘qidi, namozdan so‘ng barchaga, shu jumladan, unga ham omonlik tiladim. Lekin, masjiddan chiqqandan keyin menga hujum qildi”, deya eslaydi muftiy.
Tojikiston Oliy sudi bu ish bo‘yicha hukm chiqarilganini tasdiqladi, biroq u hali qonuniy kuchga kirmaganini bahona qilib, tafsilotlarni berishdan bosh tortgan. Ikki manbaning “Asia-Plus”ga ma’lum qilishicha, mamlakat muftiysiga hujumda ayblangan uch kishi sudlangan, asosiy gumondor 26 yilga ozodlikdan mahrum etilgan.
Manbalar qolgan ikki sudlanuvchiga nisbatan chiqarilgan hukm tafsilotlarini oshkor qilishdan bosh tortgan. Ularning shaxsi, xususan, hujumni amalga oshirgan yigit haqida kam ma’lumot mavjud. Uning otasi maktab o‘qituvchisi, onasi esa maktab farroshi bo‘lgan. Yigit jinoyatni sodir qilganda 24 yoshda va talaba bo‘lgan.
Avvalroq matbuot anjumanida Abdulqodirzoda Saidmukarram unga pichoq bilan hujum qilgan yigit ekstremizmda ayblanayotganini ma’lum qilgandi. Muftiy bu jinoyatni “ekstremistik guruh a’zosi” sodir etganini qisqacha aytib o‘tgan, biroq ayblovga aniqlik kiritmagan.
Ma’lumot uchun, voqea 2024 yilning 11 sentyabr kuni Dushanbe markaziy masjidi yonida ro‘y bergan. Noma’lum shaxs Abdulqodirzoda Saidmukarramga pichoq bilan hujum qilgandi, oqibatda muftiy peshonasidan yaralangandi.