Turkiya telekanallariga mitinglardan jonli efir uzatish taqiqlandi
Turkiyada lavozimidan chetlatilgan Istanbul hokimi Ekrem Imomo‘g‘lining hibsga olinishi ortidan o‘tkazilayotgan mitinglarni telekanallarda efirga uzatish taqiqlandi. Bu haqda Turkiya Radio va televideniye oliy kengashi rahbari Abubakir Shahin ogohlantirish bilan chiqdi.
Abubakir Shahin teleradiokompaniyalardan norozilik namoyishlarini jonli efirda uzatishni to‘xtatishni talab qilgan va bunga rioya qilinmasa, litsenziyalar bekor qilinishi bilan tahdid qilgan. Shahinning ta’kidlashicha, namoyishlar yoritilishi “cheklangan” va “xolis” bo‘lishi kerak, shuningdek, u rasmiy ma’lumotlar va hukumat vakillarining tushuntirishlarini o‘z ichiga olishi shart.
Abubakir Shahinning ogohlantirishidan keyin Turkiyaning yetakchi telekanallari mitinglar, norozilik namoyishlari va Istanbul Adliya saroyidan jonli efirni to‘xtatgan. Aynan shu joyda Istanbul hokimi Ekrem Imomo‘g‘liga ehtiyot chorasi belgilangandi.
Xususan, TRT Haber, NTV, CNN Turk kabi telekanallar translyatsiyalarni to‘xtatgan. Hozirgacha sodir bo‘lgan voqealar haqida fotoreportajlar bilan xabarlar berish davom etmoqda, shuningdek, ekspertlarning chiqishlari efirga uzatilmoqda. Ba’zi telekanallar, jumladan, xususiy Halk TV norozilik namoyishlari o‘tayotgan joylardan jonli efirni davom ettirmoqda.
“Politico” nashrining yozishicha, X ijtimoiy tarmog‘i mitinglar fonida ayrim turkiyalik muxolifat faollarining akkauntlarini bloklagan. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim profillarga faqat Turkiya hududida kirish cheklangan, boshqa mamlakatlarda esa bunday taqiq mavjud emas.
Eslatib o‘tamiz, Ekrem Imomo‘g‘li Istanbul Bosh prokuraturasi tomonidan Istanbul shahar hokimligiga qarshi ochilgan korrupsiya tergovi doirasida hibsga olingan edi. Istanbul Bosh prokuraturasi Imomo‘g‘li va 99 gumonlanuvchiga nisbatan jinoiy tashkilot yetakchisi bo‘lish, jinoiy tashkilotga a’zolik, tovlamachilik, poraxo‘rlik, malakali firibgarlik, shaxsiy ma’lumotlarni qonunga xilof ravishda qo‘lga kiritish va tender savdolarini soxtalashtirish kabi ayblovlar bilan boshlangan tergov ishlarini davom ettirmoqda.
Shuningdek, korrupsiya ishi bo‘yicha hibsga olingan Ekrem Imomo‘g‘li vaqtinchalik chora sifatida o‘z lavozimidan chetlatildi. Keyinroq Turkiya muxolifati – Jumhuriyat xalq partiyasi yetakchisi O‘zg‘ur O‘zel hibsga olingan va lavozimidan chetlatilgan Istanbul hokimi Ekrem Imomo‘g‘lining prezidentlikka nomzod sifatida ilgari surilishi uchun partiya praymerizida deyarli 15 million kishi ovoz berganini bildirdi. Shu tariqa Imomo‘g‘li rasman Turkiya prezidentligiga nomzod bo‘ldi.