Isroilda hukumatga qarshi namoyishlar qayta boshlandi
Minglab odamlar kecha, 27 mart kuni yana Isroil shaharlari ko‘chalariga chiqib, sudyalarni tayinlash jarayonida saylangan amaldorlarning vakolatlarini kengaytiruvchi bahsli qonunga qarshi chiqdi. Bu haqda mahalliy nashrlar xabar berdi.
Namoyishchilar garovga olinganlarni ozod qilish uchun Isroil HAMAS bilan kelishuvga erishishni talab qildi.
Avvalroq, sud-huquq islohotining asosiy qonunlaridan birini soatlab davom etgan munozaralardan so‘ng Knessetning 120 a’zosidan 67 nafari qo‘llab-quvvatlagan, bir deputat esa qarshi chiqqan. Muxolifat ovoz berishni boykot qilgan.
Qonun qabul qilinishi Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxuga 2023 yilda mamlakat tarixidagi eng yirik norozilik namoyishlaridan biriga sabab bo‘lgan munozarali sud-huquq islohotlarini davom ettirish imkonini beradi. 2023 yil 7 oktyabrda G‘azoda harbiy operatsiya boshlanganidan so‘ng islohotlar bo‘yicha taraqqiyot to‘xtatildi.
Netanyaxu 2023 yil boshida bosh vazirlik lavozimiga qaytganidan so‘ng boshlangan sud-huquq islohotlari Vazirlar Mahkamasining Oliy sud sudyalarini tanlash vakolatlarini kengaytirish va sudning qonunlarga veto qo‘yish huquqini cheklashdan iborat. Agar u amalga oshirilsa, hukumat amalda sudyalarni tayinlash ustidan to‘liq nazoratni qo‘lga kiritadi.
DPA axborot agentligining 27 mart kuni xabar berishicha, Isroil Oliy sudi endi o‘sha kuni qabul qilingan qonunga qarshi berilgan da’volarni ko‘rib chiqishi kerak.
So‘nggi bir necha kun ichida Isroilda hukumatga qarshi bir nechta yirik namoyishlar bo‘lib o‘tdi. Fuqarolar hukumatni HAMAS bilan shartnoma tuzishga chaqirdi.
Netanyaxuning tanqidchilariga ko‘ra, u G‘azo sektorida janglarni qayta boshlash orqali garovga olingan qolgan isroilliklarning hayoti va erkinligini xavf ostiga qo‘ygan.