Исроилда ҳукуматга қарши намойишлар қайта бошланди
Минглаб одамлар кеча, 27 март куни яна Исроил шаҳарлари кўчаларига чиқиб, судьяларни тайинлаш жараёнида сайланган амалдорларнинг ваколатларини кенгайтирувчи баҳсли қонунга қарши чиқди. Бу ҳақда маҳаллий нашрлар хабар берди.
Намойишчилар гаровга олинганларни озод қилиш учун Исроил ҲАМАС билан келишувга эришишни талаб қилди.
Аввалроқ, суд-ҳуқуқ ислоҳотининг асосий қонунларидан бирини соатлаб давом этган мунозаралардан сўнг Кнессетнинг 120 аъзосидан 67 нафари қўллаб-қувватлаган, бир депутат эса қарши чиққан. Мухолифат овоз беришни бойкот қилган.
Қонун қабул қилиниши Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяхуга 2023 йилда мамлакат тарихидаги энг йирик норозилик намойишларидан бирига сабаб бўлган мунозарали суд-ҳуқуқ ислоҳотларини давом эттириш имконини беради. 2023 йил 7 октябрда Ғазода ҳарбий операция бошланганидан сўнг ислоҳотлар бўйича тараққиёт тўхтатилди.
Нетаньяху 2023 йил бошида бош вазирлик лавозимига қайтганидан сўнг бошланган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари Вазирлар Маҳкамасининг Олий суд судьяларини танлаш ваколатларини кенгайтириш ва суднинг қонунларга вето қўйиш ҳуқуқини чеклашдан иборат. Агар у амалга оширилса, ҳукумат амалда судьяларни тайинлаш устидан тўлиқ назоратни қўлга киритади.
DPA ахборот агентлигининг 27 март куни хабар беришича, Исроил Олий суди энди ўша куни қабул қилинган қонунга қарши берилган даъволарни кўриб чиқиши керак.
Сўнгги бир неча кун ичида Исроилда ҳукуматга қарши бир нечта йирик намойишлар бўлиб ўтди. Фуқаролар ҳукуматни ҲАМАС билан шартнома тузишга чақирди.
Нетаньяхунинг танқидчиларига кўра, у Ғазо секторида жангларни қайта бошлаш орқали гаровга олинган қолган исроилликларнинг ҳаёти ва эркинлигини хавф остига қўйган.