Xarbinda nima gaplar?
10 fevral
3890Ayni kunlarda Xitoyning Xarbin shahrida IX qishki Osiyo o‘yinlari bahslari o‘tkazilmoqda. Hozirgacha ko‘plab o‘zbekistonlik sportchilar musobaqalarda o‘z imkoniyatlarini sinovdan o‘tkazdi.
Tog‘ chang‘isi bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari ham qishki Osiyo o‘yinlaridagi ishtirokini boshladi. Biroq slalom yo‘nalishida kechgan ayollar o‘rtasidagi bahslar o‘zbekistonlik sportchilar uchun ko‘ngildagidek nihoyasiga yetmadi. Yakunda Sabina Rejepova 15, Valeriya Kovalyova 17, Mariya Morova 23-natijani qayd etishdi. Kseniya Grigoreva 2-chiqishida trassada xatoga yo‘l qo‘ygani uchun diskvalifikatsiya qilindi.
Erkaklar o‘rtasida kechgan slalom dasturida Arman Gayupov 6, Nikita Gorkovskiy 14-natijani qayd etdi. Medet Nazarov esa bahs davomida belgilangan yo‘nalishdan chiqib, ishtirokini tugata olmadi.
Konkida yugurish bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi Danila Semerikov 5000 metr masofaga kechgan bahsda startga chiqdi. U 6:39.71 daqiqa qayd etib, musobaqani oltinchi pog‘onada yakunladi.
Qishki Osiyo o‘yinlari doirasida chang‘i alpinizmi bo‘yicha o‘zbekistonlik sportchilar ham startga chiqdi, ammo bahslarda O‘zbekiston vakillaridan omad yuz o‘girdi va ular shohsupaga ko‘tarila olmadi.