Bugun, 16 fevral kuni Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida qator kadrlar o‘zgarishi amalga oshirildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Transport va kommunikatsiya vaziri Absattar Sirg‘aboyev, Tabiiy resurslar, ekologiya va texnik nazorat vaziri Meder Mashiyev hamda Favqulodda vaziyatlar vaziri Boobek Ajikeyev egallab turgan lavozimidan ozod etilgan.
Shu bilan birga, bo‘shagan lavozimlarga vaqtinchalik rahbarlar tayinlangan. Jumladan, Transport va kommunikatsiya vaziri vazifasini vaqtincha bajarish Talantbek Soltobayev zimmasiga yuklatilgan. Tabiiy resurslar, ekologiya va texnik nazorat vaziri vazifasini bajaruvchi etib Aqil Toktobayev tayinlangan. Favqulodda vaziyatlar vaziri vazifasini esa vaqtincha Urmatbek Shamirkanov bajarishi belgilangan.
Qayd etilishicha, mazkur nomzodlar Qirg‘iziston parlamenti – Jogorku Kenesh ko‘rib chiqishi va tasdiqlashi uchun taqdim etilgan. Amaldagi tartibga muvofiq, parlament tomonidan tasdiqlanganidan so‘ng ular tegishli ravishda vazir lavozimiga rasman tayinlanadi.
Hozircha ushbu qarorlar qaysi sabablarga ko‘ra qabul qilingani rasman ochiqlanmagan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Japarov Bosh prokuraturani ham “tozalashni” boshlagani haqida xabar berilgandi.
2020 yildan buyon Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining 9-xizmati boshlig‘i va rais o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan Jumgalbek Shabdanbekov Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi vazifasini vaqtincha bajaruvchisi etib tayinlandi.