“Толибон” Ўзбекистон АҚШга берган вертолётларни қайтаришни талаб қилди
Аввалроқ, расмий Тошкент афғон ҳарбий учувчилари 2021 йилда “Толибон” ҳаракатидан қочиш учун Ўзбекистонга учиб келган еттита Black Hawk вертолётини АҚШга топширгани ҳақида хабар берилганди. “Толибон” ушбу вертолётларни Афғонистонга қайтаришни талаб қилди. Бу ҳақда муваққат ҳукуматнинг мудофаа вазирлиги баёнот берди.
“Толибон” бу масалада хавотирдалигини билдирган ва вертолётларнинг Афғонистонга тегишли эканини даъво қилган.
“Ислом амирлиги бу масаладан хавотирда, чунки бу вертолётлар Афғонистонга тегишли бўлиб, аввалги маъмурият амалдорлари қочиб кетганидан кейин Ўзбекистонга кўчирилган, шунинг учун уларни Афғонистонга қайтариш керак”, дейилади вазирлик баёнотида.
Шунингдек, ҳаракат қўшни давлатлар қатори афғонларнинг ҳам ҳуқуқлари ҳурмат қилиниши кераклигини таъкидлаган.
“Бу вертолётларнинг ҳар қандай сабабга кўра АҚШга ўтказилиши биз учун қабул қилиниши мумкин эмас, чунки Афғонистон халқи ўз ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва сўроқ қилиш ҳуқуқига эга, қўшни давлатлар қатори афғонларнинг ҳам ҳуқуқлари ҳурмат қилиниши керак”, дейилган хабарда.
Вазирлик ҳарбий вертолётларни қайтариб беришни талаб қилмоқда.