Қобулдаги бугунги расмийлар вертолётларни Афғонистонга қайтаришни талаб қилганди. АҚШ Президенти Дональд Трамп эса “Толибон”ни Америка қуролларини ватанларига қайтаришга чақирди.
АҚШ ва Ўзбекистон Афғонистондан ўтган авиатехникалар бўйича келишувга эришди. “Толибон” эса бундан норози north_east
АҚШ ва Ўзбекистон Афғонистондан ўтган авиатехникалар бўйича келишувга эришди. “Толибон” эса бундан норози
“Биз бу еттита вертолётни қайтариб бердик”, деган “France Presse” агентлигига АҚШнинг Тошкентдаги элчихонасидаги манба аввалроқ “Америка Овози” Ўзбек хизмати томонидан эълон қилинган хабарни тасдиқлаган ҳолда.
Нашр Пентагон расмийларига иқтибос келтирган ҳолда, Вашингтон сўнгги кунларда “Толибон” ҳужумидан қочган афғон армияси учувчилари 2021 йилда Ўзбекистонга учиб келган вертолётларини қайтариб олганини маълум қилган.
Стратегик ва халқаро тадқиқотлар маркази (CSIS)нинг сунъий йўлдош суратларига таяниб маълум қилишича, 2021 йилда “Толибон” ҳужуми чоғида Ўзбекистон чегарасида 45 дан ортиқ Афғонистон самолёти кузатилган.
Маълумот учун, 2001 йил 11 сентябрь хуружларидан кўп ўтмай “Толибон” ҳукуматини ағдарганидан бери Қўшма Штатлар йигирма йил давомида афғон армиясига миллиардлаб доллар сармоя киритди. 2021 йилда “Толибон” Афғонистон устидан назоратни қайтариб олгач, Америка қурол-яроғи ва ҳарбий техникасининг катта қисми “Толибон” қўлига ўтди