Туркияда намойишчилар тарихий қабрларни бузиб ташлади (видео)
13481Туркиянинг Сарачхона туманидаги намойишлар чоғида иштирокчилар Шаҳзодабоши масжиди ва қабристонини вайрон қилди. Бу ҳақда GDH хабар берди.
Маълум қилинишича, намойишчилар қабристондаги тарихий қабрларни бузиб ташлашган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеоларга кўра, масжид боғида бир гуруҳ оломон спиртли ичимлик ичиб, масжид деворларини булғашган.
Намойишлар чоғида 500 йил муқаддам Сулаймон Султон томонидан қурилган тарихий Шаҳзодабоши масжидининг деворларига пуркагичли бўёқ билан шиорлар ёзилган.
Намойишчиларнинг ушбу ҳаракатлари кўплаб Туркия расмийлари томонидан қораланди ва бу ахлоқ қоидаларига тўғри келмаслиги айтилди. Масалан, давлат раҳбари Ражаб Тойиб Эрдўған намойишчилар ва мухолифатнинг демократиядан тушунчаси йўқлигини айтган. Шу билан бирга, у намойишчилар ўз чегарасидан чиқмаслигини ҳам эслатган.
“Озодлик деганда кўчаларни, тарихий масжидларимизнинг ҳовлиларини, аждодларимизнинг қабр тошларини ёқиб юборишни, зиёратгоҳларимизда спиртли ичимликлар ичишни назарда тутаётган бўлсалар, биз ҳеч қандай шароитда у ерда бўлмаймиз ва бўла олмаймиз. Буни ҳуқуқ ва эркинликлар доирасида кўриб чиқа олмаймиз, шу пайтгача ҳеч кимнинг бизга демократиядан сабоқ беришига, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари каби тушунчалар орқали халқ иродасини пистирма қилишга рухсат берганимиз йўқ, бундан кейин ҳам буни қилмаймиз”, дея огоҳлантирган Эрдўған.