Korrupsion shou. Samarqanddagi hibs qonuniymi?
“Qilmishida jinoyat tarkibining mavjudligi aniqlangan har bir shaxs javobgarlikka tortilishi shart”. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksi 10-modda.
Ammo shaxslarni gumonlanuvchi yoki ayblanuvchi tariqasida qo‘lga olish O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksida belgilab qo‘yilgan normalar asosida amalga oshirilishi kerak, biroq “salla desa, kallani olish” – biznikilarga xos.
14 fevral kuni Samarqandda Bosh prokuror o‘rinbosari Shohrux Aminov o‘tkazgan energetika sohasida sodir etilayotgan korrupsion holatlar bo‘yicha yig‘ilishda “Hududiy elektr tarmoqlari” va “Hududgazta’minot” aksiyadorlik jamiyatlari mas’ullari ishtirok etgan va korrupsiyaviy jinoyatlarni sodir qilganlikda gumonlangan 7 nafar xodim protsessual tartibda ushlangan. Shundan so‘ng ularning qo‘llariga kishan solinib turgan suratlari e’lon qilindi va bu keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Masalan, ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari “Keyingi yig‘ilishga keladiganlar ertalab ota-onasi, xotin, bola-chaqasi bilan vidolashib, xayr-xo‘shlashib, majlisga borishi, sizningcha, yaxshi holatmi?”, “Amali pastroq, jinoyatining ahamiyati ham haminqadar bo‘lganlarni xohlashsa majlis paytida kishan taqib olib ketishadi. Yuzlarini ochiq ko‘rsatib, shaxsiy ma’lumotlarini ham oshkor qilishadi. Ammo katta nahanglarga negadir bunaqa yo‘l tutilmaydi. Nega shunaqa?” kabi izohlarni qoldirishmoqda. Shuningdek, jamoatchilik faollari xususan, Qobil Xidirov (davletovuz) va Rasul Kusherbayev kabilar bu holatni “shou” deb atadi.
Kunda, kunora qaysidir viloyatda qanchadir kub metrlik gaz o‘g‘irlangani haqidagi xabarlarga ko‘zimiz tushadi. Yuqorida qo‘lga olingan 7 nafar xodim ham katta ehtimol bilan ancha-muncha gazni talon-toroj qilganlikda gumonlanayotgan bo‘lsa kerak. Lekin ularning yuzga yaqin xodimlar qarshisida qo‘lga olinishi juda ajablanarli. Katta ehtimol bilan ular hamma qatori “majlisga kelinglar” deb chaqirtirilgan va qo‘lga olingan. Jamoatchilik faollari ularning gaz o‘g‘irlaganiga emas, balki hammaning oldida sazoyi qilinib, qo‘lga olinganiga e’tibor qaratmoqda. “Sizniki, bizniki, hammamizniki” deb baralla aytganimiz yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda ham aybsizlik prezumpsiyasi haqida aniq yozib qo‘yilgan. O‘zi gumonlanuvchi shaxsni shu tariqa qo‘lga olish qanchalik qonuniy yoki sobiq deputat aytganidek, bu haqiqatdan ham “shou”mi?
QALAMPIR.UZ ayni shu savol bilan advokat Abdumalik Abdullayev bilan bog‘landi. U bu holatni repressiv yondashuv deb atadi.
“Avvalo, korrupsiyaga biz ham boshqalar kabi murosasizmiz. Biroq amaldagi qonunchilikka muvofiq, unga qarshi kurashishning va bu haqidagi axborotlarni tarqatishning o‘ziga yarasha belgilangan qoidalari, talablari bor. Birinchidan, shaxs ayblangan bo‘lsa, aynan gumon qilinuvchi tariqasida ushlanmaydi. “Ayblangan” degan so‘z zamirida hukmiy yondashuv bo‘lib, bu sudning qonuniy kuchga kirgan ayblov hukmi chiqarilganligini ifodalab qo‘yadi. Ikkinchidan, shaxsni gumon qilinuvchi tariqasida ushlash uchun albatta, u aynan gumon qilinuvchi tariqasida ishda ishtirok etish uchun jalb qilinganligi haqidagi surishtiruvchi, tergovchi yoki prokurorning qarori bo‘lishi talab etiladi. Uchinchidan, suratlarda o‘sha 7 nafar shaxslarning qo‘llariga qo‘lkishani (naruchnik) solinganligini ko‘ramiz. “Ichki ishlar organlari to‘g‘risida”gi Qonunning maxsus vositalarni qo‘llashga oid 23-moddasiga ko‘ra, qo‘lkishani maxsus vosita hisoblanadi va uni qo‘llashning o‘ziga yarasha asoslari keltirilgan. Lekin yuqoridagi manzarada ularga nisbatan qo‘lkishani qo‘llashning asoslaridan birortasini topmadik va shu bois ham, ushbu manzarani biz, ushlangan shaxslarning shaxsiyatlariga nisbatan omma qarshisidagi repressiv yondashuv, deb hisoblaymiz”, deydi advokat.
Shuningdek, advokat Xayrulla Qosimov ham shu haqda post yozib, shaxslarning qadr-qimmatini kamsitish mumkin emasligini ta’kidladi.
“Yig‘ilishga deb kelgan ushbu xodimlar hammaning ko‘z o‘ngida qo‘liga kishan taqib olib chiqib ketilgan. To‘g‘ri, ular gumonlanuvchi bo‘lishi mumkin, lekin bu degani ularning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitish mumkin degani emas”, degan advokat.
Shuningdek u Konstitutsiyaning 13-moddasida inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va boshqa ajralmas huquqlari oliy qadriyat hisoblanishi, 26-moddasida, insonning sha’ni va qadr-qimmati daxlsizligi va hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo‘lishi mumkin emasligi, 60-moddasida, fuqarolar Konstitutsiya va qonunlarga rioya etishga, boshqa insonlarning huquqlari, erkinliklari, sha’ni va qadr-qimmatini hurmat qilishga majburligini ta’kidlagan. Bundan tashqari, advokat Jinoyat-protsessual kodeksining 17-moddasiga ko‘ra sudya, prokuror, tergovchi va surishtiruvchi ishda qatnashayotgan shaxslarning sha’ni va qadr-qimmatini hurmat qilishlari shartligi; Inson sha’ni va qadr-qimmatini kamsitadigan, uning shaxsiy hayotiga taalluqli ma’lumotlar tarqalib ketishiga olib keladigan, sog‘lig‘ini xavf ostiga qo‘yadigan, asossiz ravishda unga jismoniy va ma’naviy azob-uqubat yetkazadigan harakatlar qilish yoki qarorlar chiqarish taqiqlanishini eslatib o‘tgan.
Korrupsiyaviy jinoyatlarni sodir qilganlikda gumonlangan 7 nafar xodimning qo‘lga olinishi va bunga jamoatchilikning fikrini jim kuzatayotganlar talaygina. Albatta, ular orasida jinoyat sodir qilganidan keyin qamaladi-da, deydiganlari ham topiladi. Albatta, siz haqsiz! Jinoyat sodir etgan har bir shaxs qo‘lga olinishi va jazo olishi shart. Ammo jinoyatchi ham O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi ekani va uning huquqlari qonun bilan himoyalanganini esdan chiqarmaslik lozim.
Yodingizda bo‘lsa, 2022 yilning 11 dekabr kuni o‘sha vaqtda Prezident Administratsiyasi rahbari bo‘lgan Sardor Umurzoqov boshchiligida o‘tkazilgan aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan mutanosib ta’minlash masalalari bo‘yicha Respublika shtabining yig‘ilishida “Hududgazta’minot”ning Toshkent viloyati filiali direktori qamoqqa olingan va bu haqdagi suratlar ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan edi. Ana o‘sha vaqtda ham tanqid qilingan masala qo‘lga olingan mansabdorning yuzi ochiq holda berilgani va hali aybi isbotlanmay turib, uning ham qo‘liga kishan taqilgani bo‘lgandi.
“Afandining gapi to‘g‘ri: bu dunyoda hamma o‘g‘ri...mi?”
Ko‘pincha, hali ichki talabni qondira olmagan energiya resurslarining eksport qilinishi tanqid ostiga olinadi. Ammo yuqoridagi kabi xabarlar eksport qilinayotganini qo‘ya turing, mamlakat ichidagi energetikaning ham manzillarga yetib bormayotganini anglatadi. Bunda ba’zi mas’ullarning ham “xizmatlari katta”ligi ham sir emas. Xususan, “O‘zenergoinspeksiya”ga tayanib, Energetika vazirligining ma’lum qilishicha, 2024 yil 1 dekabrdan joriy yil 15 fevralgacha (77 kun) bo‘lgan muddatda tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish oqibatida davlat manfaatlariga 210 milliard 428,2 million so‘m zarar yetkazilgan. Xususan, tabiiy gazdan noqonuniy foydalanishga oid 167 ta holatda jami 82 million 158,9 ming kub metr tabiiy gazdan asossiz foydalanilgani aniqlangan.
Bundan tashqari, “Hududgazta’minot” AJning bergan ma’lumotiga ko‘ra, jamiyat mas’ul xodimlari tomonidan mazkur davrda 6472 ta noqonuniy foydalanish holati aniqlangan. Ushbu holatlar bo‘yicha 50 million 890 ming kub metr tabiiy gaz uchun 117 milliard 300 million so‘m miqdorida qayta hisob-kitob qilingan. Qolaversa, shu vaqt oralig‘ida 4942 dona maishiy gazballonida 77,8 tonna (36 ming kub metrga teng) hajmdagi suyultirilgan gazning noqonuniy sotilishi oldi olingan.
Shuningdek, vazirlikka ko‘ra, mazkur hisobot davrida noqonuniy foydalanilgan tabiiy gaz hajmi 133 million 84,9 ming kub metr bo‘lib, bu miqdordagi tabiiy gaz 266 ming 170 ta xonadonning qishki davrdagi bir oylik me’yoriy bazasiga tengdir. Qolaversa, agar ushbu gaz resurslaridan oqilona foydalanilganida, metan “zapravka”lar 10 kun davomida uzluksiz ishlash imkoniyatiga ega bo‘lardi.