Japarov Tashiyevning yana bir odamini tizimdan oldi
Bugun, 17 fevral kuni Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisiga yangi o‘rinbosar tayinlandi. Bu haqda Prezident axborot xizmati xabar berdi.
Ma’lumotga ko‘ra, Temur Shabdanbekov rais o‘rinbosari lavozimidan ozod etilgan. Uning o‘rniga Aqilbek Namozov tayinlangan.
Ma’lumot uchun, Aqilbek Namozov 1971 yil 3 aprelda tug‘ilgan. U 1997 yilda Qirg‘iziston davlat jismoniy tarbiya institutini “Harbiy xizmatga chaqiruv va jismoniy tarbiya” yo‘nalishi bo‘yicha tamomlagan. 2003 yilda Rossiya Federal xavfsizlik xizmati akademiyasini xavfsizlik organlarining operativ faoliyati mutaxassisligi bo‘yicha bitirgan. 2013 yilda Qirg‘iziston Milliy universitetida huquqshunoslik mutaxassisligini olgan.
U mehnat faoliyatini 1991 yilda boshlagan. 2021 yil sentyabr oyidan bojxona organlarida ishlay boshlagan. Turli yillar davomida rahbar va rahbar o‘rinbosari lavozimlarida faoliyat yuritgan.
2025 yil 12 martdan buyon Davlat bojxona xizmati raisining o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan edi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Qirg‘izistonda Tashiyev ortidan uchta vazir ham ishdan olingandi.
Joriy yilning 10 fevral kuni Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi – Bosh vazir o‘rinbosari Qamchibek Tashiyev Prezident Sadir Japarovning farmoni bilan lavozimidan ozod etildi. U o‘z qarorini “jamiyatda bo‘linishga yo‘l qo‘ymaslik” istagi bilan izohladi. Qamchibek Tashiyevning o‘zi bu haqda Germaniyada yurak operatsiyasidan so‘ng rejali tekshiruvda bo‘lganida xabar topganini ma’lum qildi.
Japarov va Tashiyev tandemi
Ma’lumot uchun, Qamchibek Tashiyev 2020 yil 16 oktyabr kuni Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi etib tayinlangan edi. Farmonni 2020 yil 5–6 oktyabr voqealaridan so‘ng prezident vazifasini bajaruvchi sifatida Sadir Japarov imzolagan.
Qamchibek Tashiyev va amaldagi Prezident Sadir Japarov o‘rtasidagi ko‘p yillik munosabatlar mamlakatdagi eng barqaror va ta’sirli siyosiy ittifoqlardan biri sifatida baholanib kelgan. Ularning hamkorligi hokimiyat tepasiga kelishidan ancha oldin boshlangan: 2010 yillar boshida ular bir necha bor siyosiy jarayonlarda bir tomonda bo‘lgan, 2012 yildagi umumiy jinoiy epizodni ham birga boshdan kechirgan, bu esa ularning shaxsiy yaqinligini yanada mustahkamlagan.
2020 yil oktyabr voqealaridan so‘ng tandem yakuniy shaklga keldi: Sadir Japarov Prezident lavozimini egalladi, Qamchibek Tashiyev esa MXQ rahbari etib tayinlanib, kuch blokining asosiy tayanchiga aylandi. Aynan u eng shov-shuvli ishlarni nazorat qilgan, kuch siyosatini shakllantirgan va amalda Prezident jamoasining eng yaqin ishonchli shaxslaridan biri bo‘lib kelgan.
Ekspertlar orasida ularning ittifoqi ko‘pincha mamlakatdagi eng mustahkam siyosiy duet deb atalardi, Qamchibek Tashiyev atrofidagi har qanday kadr o‘zgarishlari esa hokimiyat konfiguratsiyasidagi jiddiy o‘zgarishlar belgisi sifatida qabul qilinar edi.
So‘nggi paytlarda siyosiy doiralarda maxsus xizmat rahbarining bo‘lajak Prezident saylovlarida ishtirok etishi mumkinligi haqida mish-mishlar tarqalgan edi. Qamchibek Tashiyev esa bir necha bor prezidentlik poygasida qatnashmoqchi emasligini va Sadir Japarovni qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qilgan.