Rossiyada milliarder Moshkovich hibsga olindi
Rossiya huquq-tartibot idoralari “Rusagro” xoldingi asoschisi, milliarder Vadim Moshkovichni qo‘lga oldi. Bu haqda bugun, 26 mart kuni bir qator Telegram-kanallar xabar berdi. Huquq-tartibot idoralari ham “Russia Today” davlat telekanali va RBK agentligiga tadbirkorning hibsga olingani haqidagi ma’lumotni tasdiqlagan.
Ularning fikricha, Moshkovichning protsessual maqomi hali aniqlanmagan; ish tadbirkorning o‘zi va uning biznes sheriklari tomonidan sodir etilgan firibgarlik bilan bog‘liq.
“Interfaks” agentligining ta’kidlashicha, Moshkovich va qishloq xo‘jaligi xoldingining sobiq bosh direktori Maksim Basovga nisbatan katta hajmdagi o‘g‘irlik ishi bo‘yicha rasman ayblov qo‘yilgan.
Tergovdan xabardor manbaga ko‘ra, tergov Moshkovichni Belgorod viloyatidagi yer mulklari bilan bog‘liq firibgarlik sxemalariga aloqadorligini tekshirmoqda.
Nashr manbasiga ko‘ra, tadbirkor kecha, 25 mart kuni qo‘lga olingan. Rossiya Federatsiyasining to‘rtta hududidagi “Rusagro” ofislarida tintuvlar o‘tkazilgan. “Rusagro” matbuot xizmati uning bir qancha ofislarida tintuvlar o‘tkazilgani haqida xabar bergan, biroq ular kompaniyaning amaldagi faoliyati bilan bog‘liq emasligiga ishontirgan.
SHOT ma’lumotlariga ko‘ra, xavfsizlik kuchlari qishloq xo‘jaligi xoldingining to‘rtta viloyat: Moskva, Belgorod, Tambov va Saratovdagi filiallarida ishlamoqda.
“Interfaks” agentligining vaziyatdan xabardor manbasi tintuvlar chog‘ida hujjatlar olib qo‘yilgani, ish bo‘yicha bir necha kishi qo‘lga olingani, xolding asoschisi bilan “tergov harakatlari olib borilayotgani” haqida xabar berdi.
Ma’lumot uchun, Vadim Moshkovich “Forbes” jurnalining rossiyalik milliarderlar ro‘yxatida 55-o‘rinni egallab turibdi, uning boyligi 2 milliard dollardan oshadi. Bir necha yil davomida u Belgorod viloyati Dumasining deputati va Belgorod viloyatidan Rossiya Federatsiyasi Federatsiya Kengashining a’zosi bo‘lgan.
U Rossiyadagi eng yirik agrosanoat xoldinglaridan biri “Rusagro”dan tashqari, Level Group yirik rivojlanish kompaniyasiga egalik qiladi.
2022 yil 24 fevralda Rossiyaning Ukrainaga keng ko‘lamli bostirib kirishi kuni Moshkovich Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Rossiya ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi uchrashuvda ishtirok etgani aytiladi. 2022 yildan beri u Rossiyaning Ukrainadagi urushi munosabati bilan Yevropa Ittifoqi va boshqa bir qator davlatlar tomonidan shaxsiy sanksiyalar ostida.