Rossiya IIV Telegram'da migratsiya xizmatlarini taklif qiluvchi soxta saytlarni aniqladi
Rossiya Ichki ishlar vazirligi Telegram messenjeri orqali avtorizatsiya zarurati bilan migratsiya sohasidagi xizmatlarni taklif qiluvchi huquq-tartibot idoralarining soxta veb-saytlarini aniqladi. Bu haqda vazirlikning Migratsiya masalalari bosh boshqarmasi xabar berdi.
“Migratsiya sohasida xizmat ko‘rsatuvchi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning soxta veb-saytlari aniqlangani munosabati bilan fuqarolardan o‘z ma’lumotlarini elektron xizmatlar orqali uzatishda ehtiyot bo‘lishlarini so‘raymiz”, deyiladi xabarda.
Boshqa narsalar qatorida, chet elliklar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning Rossiyaga kirishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun asoslar mavjudligi haqida ma’lumot beradigan manbalar topildi. Ularda foydalanuvchilardan Telegram orqali autentifikatsiya qilish so‘raladi. Boshqarma ushbu maqsadlar uchun yuridik ahamiyatga ega rasmiy ma’lumotlarni olish uchun boshqarmaning hududiy bo‘linmasiga murojaat qilish kerakligini eslatdi. Ma’lumotnoma haqida Ichki ishlar vazirligining rasmiy veb-saytida tanishish mumkin. Ular fuqarolarni elektron xizmatlar orqali shaxsiy ma’lumotlarni uzatishda ehtiyot bo‘lishga chaqirdi.
24 yanvar kuni Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining Axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan noqonuniy foydalanishga qarshi kurashni tashkil etish departamenti hujumchilar Telegram'da “Mamont” troyan virusi bilan zararlangan faylni jo‘natayotgani haqida ogohlantirdi. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, ko‘p hollarda firibgarlar jabrlanuvchilarga “Videodagi sizmisiz?” degan savol bilan video yuboradi.
Uni ochganda, dastur avtomatik ravishda o‘rnatiladi, shundan so‘ng qurilmaga push-bildirishnomalar, SMS va galereyadagi fotosuratlarni o‘qiydigan “Mamont” troyan virusi yuqishi mumkin. “Mamont” virusli faylni messenjerdagi barcha kontaktlarga yuborishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Telegram asoschisi Pavel Durov Fransiyada sudda messenjer moderatsiyasini yaxshilashni rejalashtirayotganini ma’lum qilgandi. Durov sudda Telegram har oyda dunyo bo‘ylab qonunbuzarliklar sabab 15-20 million foydalanuvchi akkauntini o‘chirib tashlashini ma’lum qilgan. Bundan tashqari, so‘nggi olti oy ichida Telegram huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlik doirasida 10 ming foydalanuvchining ma’lumotlarini dunyoning turli davlatlaridagi hukumatlarga taqdim etganini qo‘shimcha qilgan.