Futbolga “masxaraboz”lar nega kerak?
32915Video boshlanishidan avval ogohlantirib qo‘yaman va bu videoda qo‘shimcha lavhalarning guvohi bo‘lmaysiz, chunki bugun biz so‘z yuritadigan mavzu qahramoni o‘ziga oid videolarni tarmoqlardan o‘chirtirmoqda.
Konsert zali sahnasi nega muxlislar o‘tirgan qatordan 1 metr balandda? Nega oktagonning atrofi o‘ralgan? Nega futbol maydoniga futbolchilar va hakamlardan boshqalar yo‘latilmaydi? Chunki sahna va sport maydonida san’at yoki sport tomoshasi ko‘rsatayotganlar va muxlislar o‘rtasida masofa bo‘lishi, muxlis sahna yo maydonga chiqib, istagan harakatini qilmasligi, mashhur shaxsning faoliyatiga qiziqishi, uning faoliyatiga muxlislik qilishi, shaxsiga daxl qilmasligi, chegaralarni bosib o‘tmasligi bilan bog‘liq.
Butun dunyoda mashhurlar, xususan, futbolchilar alohida protokollar, aniq tasdiqlab olingan shartnomalar, hujjatlar bilan qo‘riqlanadi. Ularning shaxsiy hududi, tibbiy va ruhiy holati, xavfsizligi uchun alohida jamoalar ishlaydi. Istalgan odam ularning yoniga yaqinlashib, xuddi bizdagidek xurmacha qiliqlarini qilolmaydi. Har holda “Manchester Siti”, “Real”, “Barselona”da kimdir futbolchilarga bu qadar yaqin bo‘lib, ular bilan bachkana videolar ulashib borishiga guvoh bo‘lmaganmiz. Bunaqasi faqat O‘zbekistonda!
O‘zbek sportida, xususan futbolida, futbolchilar muhofazasi bilan bog‘liq holatlarda xalqaro qoidalar unutilganiga ancha bo‘lgan. Futbolchilarga hamma oshna, hamma do‘st, ularni istalgan joyda ko‘rish imkoniyati keng, ular bilan istalgan mahsulotni reklama qilish mumkin, ularni amallab, yo‘lini topib, xuddi qorboboni uyingizga chaqirgandek, mahallangizga chaqirishingiz ham qiyin emas. Bu – ayni kunlarda futbolda “Manchester Siti”da o‘ynayotgan Milliy terma jamoamiz a’zosi Abduqodir Husanov bilan sodir bo‘layotgan voqealar fonida to‘plangan xulosalar.
O‘zbekistonda muxlislar borki, yo‘q, aniqroq aytsam, shunday tanlangan muxlis borki, u futbolchi bilan birga bitta mehmonxonada tura oladi, bitta avtobusda yura oladi, bitta samolyotda ucha oladi. Va bu imkoniyatlar, chegarasizlikdan foydalanib, daxlsizlikni unutib, futbolchilarni yo‘q deya olmaydigan sharoitga tushirib, surbetlarcha ular yuzi orqali o‘zining yashirin reklamalari bilan ijtimoiy tarmoq uchun kontent oladi.
O‘zbekistonning xalqaro o‘yinlarida futbolchilar bilan samolyotda uchayotib ham bir necha mahsulotni reklama qiladigan ham, ular bilan bir mehmonxonada yashab, hatto, yotog‘ida futbolchilarga shokolad tarqatib, yashirin reklamadan foydalanadigan ham, har uchrashuvda o‘ziga berilgan vakolatlarni suiiste’mol qilib, u yoki bu mahsulotni sportchilar orqali reklama qilib olishga urinadigan ham aynan O‘zbekistonda. Chunki boshqa davlatlarda bunday arzon piarlarga ruxsat berilmaydi. Aksincha, bunday odamlar yoki blogerlar, ularga reklama bergan kompaniyalar ham futbol tashkilotlari tomonidan bir necha millionlik jarimaga tortiladi. Faqat bizda emas!
Abduqodir Husanov haqida ko‘p gapirdik. Hamon bu futbolchi atrofida bo‘layotgan voqealarni tahlil qilishyapti. Uning Eronga qarshi ko‘rsatgan o‘yini haqiqatda kutilmagan bo‘ldi. Hech kim “Manchester Siti” a’zosi o‘yinda O‘zbekiston terma jamoasining eng yomon o‘yinchisi bo‘ladi, deb o‘ylamagandi. Hatto, Eron bilan o‘yinda ayrim epizodlarda Husanovdagi konsentratsiyaning qochishi oqibatida O‘zbekiston terma jamoasi gol o‘tkazib yuborgani ham bor gap.
Albatta, odatda xorijiy klublarda o‘ynaydigan futbolchilar MTJ uchrashuvlariga kelganda xalqaro shartnomalari, u yerdan keladigan daromadlarni o‘ylab, jarohat olmaslik uchun ham o‘zini qiynamay o‘ynashi haqida gaplar yuradi, bular ba’zan o‘z isbotini topgan ham. Biroq, Husanovga hozir bu kerak emas, Husanov hozir har o‘yinda, u qayerda bo‘lishidan qat’i nazar, o‘zini ko‘rsatadigan sharoitda. Faqat bunga jismoniy imkoniyatlari yo‘l bersa bas.
Eron bilan uchrashuvdan keyin Husanovdek futbolchi, “Manchester Siti” a’zosi nahotki, shunaqa ko‘p xatolarga yo‘l qo‘ysa, nega u o‘ziga o‘xshamayapti, degan savollar o‘rtaga tashlandi. Bu oddiy muxlisning emas, mutaxassislarning ham fikri edi.
Ha, Husanov ham xato qiladi, qachonki futbolchi keragidan ortiq ruhiy yuklamalar olsa, o‘zi ishtirok etishi kerak bo‘lmagan davralarda ko‘rinish bersa, hamma u bilan suratga tushsa, hamma uni o‘rab olsa, istagan odam uni videoga olsa, u bilan kontent tayyorlasa. Husanov Jahon Chempionati saralashidek muhim davrda atigi bir necha kungagina Toshkentga kelganida futboldan boshqa hamma narsa bilan shug‘ullangandek, go‘yo. Masalan, u Toshkentda bo‘lsa turib, 17 mart kuni Qirg‘iziston bilan o‘yin oldidan o‘tkazilgan mashg‘ulotda qatnashmadi. U o‘sha kuni shaxsiy oilaviy tadbirda edi.
Libos tikuvchining ham kontentida Husanov, Navro‘z bayramida ham Husanov, to‘ylarning videosini oluvchilar lavhasida ham Husanov, garchi bu uning shaxsiy oilaviy marosimi bo‘lsa ham. Sartaroshning chiqishida ham Husanov. Blogerning videosida ham Husanov. Husanovni to‘satdan uchratish, u bilan suratga tushish va biror narsani reklama qilib olish oson bo‘lib qoldi, qadri qolmadi.
Xo‘sh, Husanovning bu darajada daxlsiz bo‘lib borayotganiga sabab nima? O‘FA degan tashkilot istalgan insonni terma jamoa mehmonxonasiga o‘z uyida yurgani kabi kirib chiqishiga qarshilik qila olmasa, lavozimiga ko‘ra faqat tribunada futbolchilarni qo‘llab-quvvatlashi kerak bo‘lgan shaxs aeroportda terma jamoaning asosiy figurasini kutib olsa, u bilan mashinada, avtobusda yursa, kontentlar olsa, reklamalarida futbolchining “face”idan foydalanib, uning shaxsiy imijini hurmat qilmasa, ha bunday hollarda Husanov ham xato qilishi, Husanovdan ancha nomdor bo‘lgan to‘p ustalari ham o‘yinda o‘ziga o‘xshamasligi turgan gap.
Fozilovning aytishi bo‘yicha, uning aeroportda kutib olinishini shaxsan Abduqodir Husanovning otasi Hikmat Hoshimov iltimos qilgan. Hikmat Hoshimov ham buni QALAMPIR.UZ’ga ham tasdiqladi. Fozilov o‘z tanishlariga pul to‘lab, Husanovni aeroportda umumiy zaldan, vip zalga o‘tkazgan va aeroport eshigigacha mashina kirishini ta’minlab, Husanovni uyi tomon olib ketgan.
Bu O‘FA sharmandali holat emasmi. Qanday qilib O‘zbekiston terma jamoasini Jahon chempionatiga olib chiqish uchun, Manchesterdan Toshkentga kelgan futbolchining kutib olish ishlarini butunligicha oddiy muxlisga ishonib topshirish mumkin. Fozilovning O‘FAdagi vazifalariga o‘zi nimalar kiradi?
Ma’lumki, Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) o‘z ustavlarida futbolchilarning terma jamoadagi faoliyatiga oid tegishli bandlarni kiritib qo‘ygan.
FIFA’ning milliy terma jamoalarga oid qoidalari futbolchilarning yig‘inlar va rasmiy uchrashuvlar davomida qayerda va kimlar bilan bo‘lishi masalalarini tartibga soladi. Ushbu qoidalarga ko‘ra, futbolchilar yig‘inlar va o‘yinlar davomida terma jamoa murabbiylari va ma’muriyati tomonidan belgilangan joylarda bo‘lishlari talab etiladi. Bu, odatda, mehmonxonalar, mashg‘ulot maydonlari va stadionlarni o‘z ichiga oladi. Futbolchilarning yig‘inlar davomida shaxsiy tashriflar yoki jamoa faoliyatidan tashqari uchrashuvlar o‘tkazishi cheklangan bo‘lishi mumkin, bu esa jamoa intizomi va tayyorgarligini ta’minlashga qaratilgan.
Futbolchilarning yig‘inlar davomidagi faoliyati va intizomi milliy futbol assotsiatsiyasi tomonidan belgilangan ichki qoidalar va FIFA’ning umumiy reglamentlari asosida tartibga solinadi. Bu qoidalar futbolchilarning tayyorgarligi, sog‘lig‘i va jamoa natijalariga ijobiy ta’sir ko‘rsatish maqsadida ishlab chiqilgan.
FIFA’ning milliy terma jamoa futbolchilari uchun belgilangan qoidalariga ko‘ra, klublar o‘z futbolchilarini xalqaro o‘yinlar va yig‘inlar davomida terma jamoa ixtiyoriga taqdim etishlari shart. Bu davrda futbolchilarning qayerda va kimlar bilan bo‘lishi terma jamoa rahbariyatining nazoratida bo‘ladi. FIFA’ning rasmiy nizomlarida bu masalalar batafsil yoritilgan. “Regulations on the Status and Transfer of Players” nomli nizomda bu haqda batafsil keltirilgan.
O‘FA yuqorida keltirilgan ayrim bandlarga, ya’ni futbolchilarning e’tibor bering, bu davrda futbolchilarning qayerda va kimlar bilan bo‘lishi terma jamoa rahbariyatining nazoratida bo‘ladi, degan bandga amal qilmadi.
O‘FA oddiy futbol muxlisiga, bloger, ta’bir joiz bo‘lsa o‘sha bloger orqali boshqa blogerman deganlar, futbolga yarim gramm ham aloqasi bo‘lmaganlarga Abduqodir Husanovni bemalol kutib olish, futbolchilar turgan mehmonxonaga kirib, ularni yetarlicha bezovta qilish va kontentlar olishga qarshilik ko‘rsatmadi. Aksincha, sharoit yaratib berdi. Bu Ravshan Ermatovni ham, O‘FAdagi boshqa janoblarni ham bezovta qilmadi.
Yuqorida aytganimdek, Husanovdan hamma foydalandi, reklama oldi, uning sochini tekislab qo‘ygan sartarosh ham, unashtiruv marosimini suratga olgan videokompaniya ham, bozori chaqqon bo‘lishi uchun kimdir unga soat sovg‘a qildi, kimdir “plystation”. Hatto yangi avtomobiliga benzin quyib berganlar ham uning otasi, ukasi, mashinasi bilan video oldi. Hech kim ularga o‘chir, kamerangni demadi, yoqib tushdi.
Xo‘sh, Husanovga agar ular tekinga xizmat ko‘rsatgan, tekinga sovg‘a bergan yoki tekinga benzin quyib bergan taqdirda ham, Abduqodir bularni o‘z puliga ololmaydigan sharoitdami? Aksincha, o‘sha 1000 dollarlik soatni tekinga olganidan ko‘ra, uning reklamasida rasman suratga tushib berishi qimmatroq turadi. Yoki baxtli kunini rasm va videoga olib berganlar aslida uning shaxsiy tadbirini ijtimoiy tarmoq orqali e’lon qilib, shaxsiy daxlsizligi bo‘yicha qoidalar, mavjud xalqaro qonunlarni buzayotgan bo‘lishi mumkinligini bilarmikan?
Tan olaylik, shu joyda hamma o‘zini o‘yladi, hech kim bu vaziyatda Husanovning shaxsiy imiji haqida bosh qotirgani yo‘q. Hatto, unga eng yaqinlar ham. Gap so‘zidan juda tarbiyali, andishali yigitga o‘xshaydigan 21 yoshli Abduqodir Husanov hech kimga rad javobini bera olmayapti. O‘zi umuman, Milliy terma jamoadagi futbolchilar ham, boshqa sportchilar ham, xususan Olimpiada o‘yinlari ishtirokchi va g‘oliblari ham atrofida izg‘ib yurgan, qaysi eshikni ochsa o‘sha yerdan kanadek vizillab kirib kelayotgan ayrim kimsalarga yo‘q deya olmayapti, ularni sport oilasining o‘ta vakolatli shaxslaridan biri sifatida ko‘rmoqda.
Husanovning O‘zbekistonga kelishi, kutib olinishi va unga bo‘lgan tashqi ta’sirga to‘xtalsak. Bu borada QALAMPIR.UZ doimiy hamkori Telegram’dagi Samvel Karlenovich sahifasi bilan ba’zi jihatlarga e’tibor qaratdi. Jumladan, tadbirlar blogerlarning o‘yinchiga salbiy ta’siri haqida misollarni to‘pladi.
Mart oyidagi terma jamoa yig‘inida Abduqodir Husanovning Eronga qarshi o‘yindagi past ko‘rsatkichi muxlislar uchun kutilmagan holat bo‘ldi. “Manchester Siti” safidagi futbolchi maydonda o‘zini namoyon eta olmadi. Bu holatni yaxshiroq anglash uchun uning bir haftalik faoliyatini zamonaviy sport psixologiyasi tadqiqotlari bilan qiyos qilamiz.