Халқаро жиноий суднинг Дастлабки тергов палатаси 2021 йил 15 сентябрь куни Филиппинда наркотикларга қарши кураш давомида содир этилган жиноятлар бўйича тўлиқ тергов бошлаш учун прокуратура сўровини қаноатлантирган эди. У 2011 йил 1 ноябрдан 2019 йил 19 мартгача бўлган даврда содир этилган қотилликлар тергов қилинишига асослар бор деб топган.
ХЖС Нетаньяхуни ҳибсга олиш учун ордер берди north_east
ХЖС Нетаньяхуни ҳибсга олиш учун ордер берди
Прокуратура маълумотларига кўра, ушбу кампания доирасида 12 мингдан 30 минггача одам гиёҳванд моддаларни истеъмол қилгани ёки сотгани учун ўлдирилган. Айрим ҳолатларда ушбу қотилликлар суд ва терговсиз амалга оширилгани ва полиция рейдлари чоғида содир этилгани тахмин қилинмоқда.
2021 йил ноябрь ойида Филиппин ҳукумати ХЖСдан терговни кечиктиришни сўраб, ўзининг мустақил текширув ўтказиш ҳуқуқидан фойдаланишини билдирган.
2018 йил март ойида Филиппин ХЖС таркибидан чиқиш ҳақида қарор қабул қилиб, БМТга тегишли ариза юборган. Ушбу қарор бир йил ўтиб кучга кирган бўлса-да, ХЖС Филиппиннинг аъзолик даврида содир этилган жиноятлар бўйича юрисдикцияни сақлаб қолишини билдирган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Перуда собиқ президент Алехандро Толедо Бразилиянинг “Odebrecht” қурилиш корпорациясидан пора олгани учун 20 йил 6 ой қамоқ жазосига ҳукм қилинган эди. “Odebrecht” корпорацияси Толедога Бразилия ва Перу ўртасидаги икки автомобиль йўли қурилиши бўйича шартномани олишга ёрдам бергани учун 35 миллион доллар пора берган. Тергов давомида Бразилия компанияси Лотин Америкаси ва АҚШдаги амалдорларни пора билан сотиб олганини тан олган.