Токио Олимпиадасида Ўзбекистон номидан кимлар қатнашиши маълум бўлди (рўйхат)

Спорт 19185
image

Жорий йилнинг 23 июлидан 8 августга қадар Токио шаҳрида ХХХII ёзги Олимпия ўйинлари бўлиб ўтади. Тўрт йилликнинг энг нуфузли спорт мусобақасида иштирок этувчи Ўзбекистон делегациясининг якуний таркиби маълум бўлди. 

Ўзбекистонлик спортчилар ўз йўналишларида 2017 йилдан буён Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этиш учун Халқаро мусобақаларда баҳс олиб боришди. Якунда кунчиқар юртда ўтадиган мазкур Олимпиадага спортнинг 17 турида 71 та йўлланма қўлга киритилди. 

Бокс (11 нафар):

  • -52 кг: Шаҳобиддин Зоиров
  • -57 кг: Миразизбек Мирзаҳалилов
  • -63 кг: Элнур Абдураимов
  • -69 кг: Бобоусмон Батуров
  • -75 кг: Фанат Қаҳрамонов
  • -81 кг: Дилшод Рўзметов
  • -91 кг: Санжар Турсунов
  • +91 кг: Баҳодир Жалолов
  • -51 кг: Турсуной Раҳимова
  • -60 кг: Райҳона Қодирова
  • -69 кг: Шаҳноза Юнусова

Эркин кураш (4 нафар):

  • -57 кг: Ғуломжон Абдуллаев
  • -74 кг: Бекзод Абдураҳмонов
  • -86 кг: Жавраил Шапиев
  • -97 кг: Магомед Ибрагимов

Юнон-рум кураши (4 нафар):

  • -60 кг: Элмурат Тасмурадов
  • -77 кг: Жалгасбай Бердимуратов
  • -87 кг: Рустам Ассакалов
  • -130 кг: Мўминжон Абдуллаев

Таэквондо (4 нафар):

  • -68 кг: Улуғбек Рашитов
  • -80 кг: Никита Рафалович
  • -67 кг: Нигора Турсунқулова
  • +67 кг: Светлана Осипова

Оғир атлетика (4 нафар):

  • -67 кг: Адҳамжон Эргашев
  • -109 кг: Акбар Жўраев
  • -55 кг: Муаттар Набиева
  • -76 кг: Кумушхон Файзуллаева

Қиличбозлик (3 нафар):

  • Шпага, аёллар: Малика Ҳакимова
  • Сабля, аёллар: Зайнаб Дайибекова
  • Сабля, эркаклар: Шерзод Мамутов

Енгил атлетика (7 нафар):

  • Баландликка сакраш, аёллар: Светлана Радзивил
  • Баландликка сакраш, аёллар: Сафина Садуллаева
  • Босқон улоқтириш, эркаклар: Суҳроб Хўжаев
  • Узунликка сакраш, аёллар: Даря Резниченко
  • Уч ҳатлаб сакраш, аёллар: Роксана Худоёрова
  • Уч ҳатлаб сакраш, эркаклар: Руслан Курбанов
  • Кўпкураш, аёллар, Екатерина Воронина

Дзюдо (11 нафар):

  • -60 кг: Шарофиддин Лутфиллаев
  • -66 кг: Сардор Нуриллаев
  • -73 кг: Ҳикматиллоҳ Тўраев
  • -81 кг: Шарофиддин Болтабоев
  • -90 кг: Давлат Бобонов
  • -100 кг: Муҳаммадкарим Хуррамов
  • +100 кг: Бекмурод Олтибоев
  • -52 кг: Диёра Келдиёрова
  • -63 кг: Фарангиз Ҳожиева
  • -70 кг: Гулноза Матниязова

Аралаш жамоавий мусобақа

Сузиш (2 нафар):

  • 100 м, эркин сузиш: Хуршиджон Турсунов
  • 100 м, брасс: Юлдуз Қўчқорова

Каноэда эшкак эшиш (4 нафар):

  • С-2 500 метр: Дилноза Раҳматова
  • С-2 500 метр: Нилуфар Зокирова
  • С-1 200 метр: Дилноза Раҳматова
  • С-1 200 метр: Нилуфар Зокирова

Академик эшкак эшиш (2 нафар):

  • ЛМХ2Х, 2000 метр: Собир Сафаралиев
  • ЛМХ2Х, 2000 метр: Шаҳбоз Холмирзаев

Спорт гимнастикаси (2нафар):

  • Яккалик дастур: Расулжон Абдураҳимов
  • Яккалик дастур: Оксана Чусовитина

Бадиий гимнастика (6 нафар)

  • Кўпкураш: Сабина Ташкенбаева
  • Гуруҳ машқи: Нилуфар Шомуродова
  • Гуруҳ машқи: Ксения Александрова
  • Гуруҳ машқи: Динара Равшанбекова
  • Гуруҳ машқи: Севара Сафоева
  • Гуруҳ машқи: Камола Ирназарова

Ўқ отиш спорти (2 нафар):

  • 10 м, милтиқ: Мухтасар Тоҳирова
  • 50 м, милтиқдан 3 ҳолатда: Мухтасар Тоҳирова

Велоспорт (2нафар):

  • Гуруҳ пойгаси, эркаклар: Муроджон Холмуродов
  • Гуруҳ пойгаси, аёллар: Олга Забелинская

Замонавий бешкураш (2 нафар):

  • Яккалик, эркаклар: Александр Савкин
  • Яккалик, аёллар: Алисе Фахрутдинова

Теннис (1 нафар):

  • Яккалик, эркаклар: Денис Истомин.
Ҳумоюн Орипов
Мақолага баҳо беринг
Баҳолаганлар: 961
Рейтинг: 3.1
t
×