Путин АҚШга Россияда ноёб металлар қазиб олишни таклиф қилди
Россия Президенти Владимир Путин АҚШга Россия ҳудудида ноёб ер металларини қазиб олиш соҳасида қўшма ишларни таклиф қилишга тайёрлигини маълум қилди. У, шунингдек, мамлакатлар алюминий ишлаб чиқариши мумкинлигини айтди. Бу ҳақда у кеча, 24 февраль куни Россия давлат телеканали мухбири Павел Зарубин билан суҳбатда сўз очди.
“Америка компаниялари билан бу соҳада ҳамкорлик қилиш ҳақида ўйлашимиз мумкин. Мисол учун, Красноярск ўлкасида, ҳатто Совет даврида ҳам янги ГЭС қуриш ва қўшимча алюминий ишлаб чиқариш қувватларини яратиш режалаштирилган эди”, деди Путин.
Россия Президентининг таъкидлашича, ушбу лойиҳа “инвестицион” бўлиши мумкин.
“Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, у бугунги нархларда 15 миллиард долларга тенг эди ёки бўлади, лекин биз бу ҳақда ўйлашимиз мумкин”, деб тушунтирди Президент.
Россия Федерациясидаги нодир ер металлари ҳақида гапирар экан, Путин бугунги кунда мамлакатда уларни ўзлаштириш бўйича етарли ишлар қилинмаётганини тан олди.
“Ноёб, камёб ер металлари иқтисодиётнинг замонавий тармоқлари учун жуда муҳим таркибий қисм, жуда муҳим ресурслардир. Ва биз бу йўналишда ҳали кам иш қиляпмиз. Кўпроқ ишлашимиз керак”, деди у.
Қайд этиш жоиз, Путиннинг Бу гаплари АҚШ Президенти Дональд Трампнинг Украинадан кўрсатилган ёрдам эвазига ноёб ер металларига кириш ҳуқуқини талаб қилаётган бир пайтда янгради. Трамп яқин икки ҳафта ичида Украина Президенти Владимир Зеленский билан учрашиб, икки давлат ўртасида табиий ресурслар бўйича келишувни имзолашини айтганди.