Макрон билан бирга сўзга чиққан Украина Президенти Владимир Зеленский АҚШнинг ўт очишни тўхтатиш масаласидаги иштирокига умид билдирди.
“Биз Саудия Арабистонида АҚШ билан бир неча бор музокаралар ўтказдик, натижада зарурий ёрдам ва разведка маълумотларини олдик. Америка бизга қисман ўт очишни тўхтатиш имкониятини таъминлай олади, деб умид қиламиз ва бунга ишонамиз”, дейди у.
Макрон бугун, 27 март куни Парижда дунё етакчилари билан бўладиган саммитда “Украина қуролли кучларининг келажакдаги формати” муҳокама қилинишига урғу берди. Ушбу музокараларнинг мақсади – Украинага янги ҳужумларга қарши туриш ва узоқ муддатли хавфсизликни таъминлаш имкониятини яратиш.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ АҚШ ва Россия делегацияларининг Ар-Риёддаги музокаралари чоғида Қора денгизда хавфсиз юк ташишни таъминлаш бўйича келишувга эришилган. Томонлар Қора денгизда куч ишлатишни истисно қилиш ва тижорат кемаларидан ҳарбий мақсадларда фойдаланишни олдини олиш зарурлигига келишиб олганди.