SpaceX илк бор одамларни космосга учирди (фото+видео)

Технология

image

Илон Маскнинг SpaceX хусусий компанияси томонидан илк бор бортида астронавтлар бўлган кема фазога олиб чиқилди. Флорида штатидаги Канаверал учиш жойидан "Falcon 9" ракетаси "Crew Dragon" космик кемаси билан бирга учирилди.

За ходом запуска наблюдал основатель компании Илон Маск

Кема бортида астронавтлар Дуглас Херли ва Роберт Бенгкен бор.

Crew Dragon, на котором отправились в испытательный полет астронавты-ветераны Даглас Харли и Роберт Бенкен, стал первым американским пилотируемым кораблем, запущенным с территории США с 2011 года

"Falcon 9" ракетаси "Crew Dragon"дан 2,5 минутдан кейин ажралган ва ерга қайтди. "Falcon 9" Атлантика океанидаги "Of course I still love you" платформасига келиб қўнди.

Астронавты Даглас Харли (на фото) и Роберт Бенкен неоднократно бывали в космосе. НАСА и SpaceX не сказали, сколько продлится экспедиция на МКС. Предположительно, не менее одного и не более четырех месяцев.

Бортида астронавтлар бўлган "Crew Dragon" космик кемаси Халқаро космик станцияга Тошкент вақти билан 19:22 да уланиши керак.

В случае успеха Crew Dragon получит сертификат НАСА на регулярные коммерческие рейсы к МКС. С 2011 года астронавты НАСА доставляются на МКС российскими кораблями "Союз", за места на котором американское космическое агентство платит России.

Астронавтлар иштирокидаги ушбу миссия Америка Қўшма Штатлари ҳудудида тўққиз йил ичида амалга оширилган биринчи парвоз ҳисобланади.

Запуск корабля Crew Dragon был осуществлен с помощью ракеты-носителя Falcon 9 с космодрома на мысе Канаверал в штате Флорида в 15:22 по времени Восточного побережья США (22:22 по московскому времени)

Парвозни шахсан АҚШ Президенти Дональд Трамп ва вице-президент Майкл Пенс кузатди.

За стартом ракеты Falcon 9 во Флориде наблюдали президент США Дональд Трамп и вице-президент Майк Пенс

Қуйида ушбу парвоз видеосини кўришингиз мумкин.

Шунингдек, сизда ушбу миссияни жонли эфирда кузатиб бориш имконияти ҳам бор:


Мақола муаллифи

Теглар

SpaceX Crew Dragon Falcon 9

Баҳолаганлар

126

Рейтинг

3.1

Мақолага баҳо беринг

Дўстларингиз билан улашинг