Туркия кўчаларида намойишга чиқаётганлар кимлар?
Жумҳурият халқ партияси (ЖХП)дан президентликка номзод ва Истанбул ҳокими Экрем Имомўғлининг ҳибсга олиниши ортидан бутун Туркия бўйлаб бошланган норозилик намойишлари ёшлар ўртасида кенг кўламли иштирок билан давом этмоқда. Бу ҳақдаги ҳисоботни Ижтимоий тадқиқотлар институти тақдим этди.
Маълум қилинишича, Ижтимоий тадқиқотлар институти ходими Яғмур Узунирмак томонидан тайёрланган “Бу ёшлар кимлар? Имомўғли норозиликларининг иштирокчи таҳлили (Анқара мисоли)” номли ҳисобот 24-26 март кунлари Қизилойдаги намойишларда қатнашган 208 киши билан юзма-юз суҳбатларга асосланган.
Тарихдаги энг ёш норозилик тўлқини
Тадқиқот натижаларига кўра, иштирокчиларнинг 94,2 фоизи 35 ёшгача бўлган ёшлардир. 18-24 ёш тоифаси 70,2 фоиз билан устунлик қилса, 25-34 ёш гуруҳи 24 фоизни ташкил этади. Ҳисоботда “Биз Туркия сиёсий тарихидаги энг ёш норозилик намойишларидан бирига дуч келдик” дейилган.
Иштирокчиларнинг 76,5 фоизи университет талабалари ёки битирувчилари. Энг катта гуруҳни айни дамда таҳсил олаётган талабалар (61,1 фоиз) ташкил этади.
Иштирокчиларнинг 31,7 фоизи молиявий аҳволини “умуман қониқарли эмас” деб таърифлаган бўлиб, уларнинг ўз аҳволидан умумий қониқиш даражаси 10 баллдан атиги 2,77 балл билан ўлчанган.
Эрдўған даврида ҳеч қандай умид йўқ
“Бу маъмурият давом этар экан, мен нима қилсам ҳам, бу мамлакатда келажагим яхши бўлмайди” деган фикрга иштирокчиларнинг 37,2 фоизи тўлиқ қўшилган.
Энг катта муаммо – адолатдир
Намойишларда қатнашаётган ёшларнинг асосий ташвиши “адолат”дир. Иштирокчиларнинг 54,3 фоизи адолатни Туркиянинг ҳал қилиниши керак бўлган энг долзарб муаммо деб билади. Ҳал қилиниши керак бўлган муаммони иқтисодиёт деганларнинг нисбати атиги 13,9 фоиздир. Бироқ умумий жамият сўровларида иқтисодиёт 54,1 фоиз билан биринчи ўринда туради.
Камолчилик ва миллатчилик биринчи ўринда
Намойишчиларнинг 55,6 фоизи ўзини камолчи, 16,9 фоизи миллатчи, 10,1 фоизи социалист, 9,7 фоизи эса социал-демократ деб таърифлаган. Ҳисоботга кўра, иштирокчиларнинг 72,5 фоизи камолчи ёки миллатчиликларга эга.
Номзодлар аниқ – Имомўғли
Кейинги президентлик сайловларида энг кўп қўллаб-қувватланган исм 49,5 фоиз билан Экрем Имомўғли. Кейинги ўринни 39,8 фоиз билан Мансур Яваш эгаллаган. Овоз бермайман деганлар 7,8 фоизни ташкил этади.