Футболга “масхарабоз”лар нега керак?
32913Видео бошланишидан аввал огоҳлантириб қўяман ва бу видеода қўшимча лавҳаларнинг гувоҳи бўлмайсиз, чунки бугун биз сўз юритадиган мавзу қаҳрамони ўзига оид видеоларни тармоқлардан ўчиртирмоқда.
Концерт зали саҳнаси нега мухлислар ўтирган қатордан 1 метр баландда? Нега октагоннинг атрофи ўралган? Нега футбол майдонига футболчилар ва ҳакамлардан бошқалар йўлатилмайди? Чунки саҳна ва спорт майдонида санъат ёки спорт томошаси кўрсатаётганлар ва мухлислар ўртасида масофа бўлиши, мухлис саҳна ё майдонга чиқиб, истаган ҳаракатини қилмаслиги, машҳур шахснинг фаолиятига қизиқиши, унинг фаолиятига мухлислик қилиши, шахсига дахл қилмаслиги, чегараларни босиб ўтмаслиги билан боғлиқ.
Бутун дунёда машҳурлар, хусусан, футболчилар алоҳида протоколлар, аниқ тасдиқлаб олинган шартномалар, ҳужжатлар билан қўриқланади. Уларнинг шахсий ҳудуди, тиббий ва руҳий ҳолати, хавфсизлиги учун алоҳида жамоалар ишлайди. Исталган одам уларнинг ёнига яқинлашиб, худди биздагидек хурмача қилиқларини қилолмайди. Ҳар ҳолда “Манчестер Сити”, “Реал”, “Барселона”да кимдир футболчиларга бу қадар яқин бўлиб, улар билан бачкана видеолар улашиб боришига гувоҳ бўлмаганмиз. Бунақаси фақат Ўзбекистонда!
Ўзбек спортида, хусусан футболида, футболчилар муҳофазаси билан боғлиқ ҳолатларда халқаро қоидалар унутилганига анча бўлган. Футболчиларга ҳамма ошна, ҳамма дўст, уларни исталган жойда кўриш имконияти кенг, улар билан исталган маҳсулотни реклама қилиш мумкин, уларни амаллаб, йўлини топиб, худди қорбобони уйингизга чақиргандек, маҳаллангизга чақиришингиз ҳам қийин эмас. Бу – айни кунларда футболда “Манчестер Сити”да ўйнаётган Миллий терма жамоамиз аъзоси Абдуқодир Ҳусанов билан содир бўлаётган воқеалар фонида тўпланган хулосалар.
Ўзбекистонда мухлислар борки, йўқ, аниқроқ айтсам, шундай танланган мухлис борки, у футболчи билан бирга битта меҳмонхонада тура олади, битта автобусда юра олади, битта самолётда уча олади. Ва бу имкониятлар, чегарасизликдан фойдаланиб, дахлсизликни унутиб, футболчиларни йўқ дея олмайдиган шароитга тушириб, сурбетларча улар юзи орқали ўзининг яширин рекламалари билан ижтимоий тармоқ учун контент олади.
Ўзбекистоннинг халқаро ўйинларида футболчилар билан самолётда учаётиб ҳам бир неча маҳсулотни реклама қиладиган ҳам, улар билан бир меҳмонхонада яшаб, ҳатто, ётоғида футболчиларга шоколад тарқатиб, яширин рекламадан фойдаланадиган ҳам, ҳар учрашувда ўзига берилган ваколатларни суиистеъмол қилиб, у ёки бу маҳсулотни спортчилар орқали реклама қилиб олишга уринадиган ҳам айнан Ўзбекистонда. Чунки бошқа давлатларда бундай арзон пиарларга рухсат берилмайди. Аксинча, бундай одамлар ёки блогерлар, уларга реклама берган компаниялар ҳам футбол ташкилотлари томонидан бир неча миллионлик жаримага тортилади. Фақат бизда эмас!
Абдуқодир Ҳусанов ҳақида кўп гапирдик. Ҳамон бу футболчи атрофида бўлаётган воқеаларни таҳлил қилишяпти. Унинг Эронга қарши кўрсатган ўйини ҳақиқатда кутилмаган бўлди. Ҳеч ким “Манчестер Сити” аъзоси ўйинда Ўзбекистон терма жамоасининг энг ёмон ўйинчиси бўлади, деб ўйламаганди. Ҳатто, Эрон билан ўйинда айрим эпизодларда Ҳусановдаги концентрациянинг қочиши оқибатида Ўзбекистон терма жамоаси гол ўтказиб юборгани ҳам бор гап.
Албатта, одатда хорижий клубларда ўйнайдиган футболчилар МТЖ учрашувларига келганда халқаро шартномалари, у ердан келадиган даромадларни ўйлаб, жароҳат олмаслик учун ҳам ўзини қийнамай ўйнаши ҳақида гаплар юради, булар баъзан ўз исботини топган ҳам. Бироқ, Ҳусановга ҳозир бу керак эмас, Ҳусанов ҳозир ҳар ўйинда, у қаерда бўлишидан қатъи назар, ўзини кўрсатадиган шароитда. Фақат бунга жисмоний имкониятлари йўл берса бас.
Эрон билан учрашувдан кейин Ҳусановдек футболчи, “Манчестер Сити” аъзоси наҳотки, шунақа кўп хатоларга йўл қўйса, нега у ўзига ўхшамаяпти, деган саволлар ўртага ташланди. Бу оддий мухлиснинг эмас, мутахассисларнинг ҳам фикри эди.
Ҳа, Ҳусанов ҳам хато қилади, қачонки футболчи керагидан ортиқ руҳий юкламалар олса, ўзи иштирок этиши керак бўлмаган давраларда кўриниш берса, ҳамма у билан суратга тушса, ҳамма уни ўраб олса, истаган одам уни видеога олса, у билан контент тайёрласа. Ҳусанов Жаҳон Чемпионати саралашидек муҳим даврда атиги бир неча кунгагина Тошкентга келганида футболдан бошқа ҳамма нарса билан шуғуллангандек, гўё. Масалан, у Тошкентда бўлса туриб, 17 март куни Қирғизистон билан ўйин олдидан ўтказилган машғулотда қатнашмади. У ўша куни шахсий оилавий тадбирда эди.
Либос тикувчининг ҳам контентида Ҳусанов, Наврўз байрамида ҳам Ҳусанов, тўйларнинг видеосини олувчилар лавҳасида ҳам Ҳусанов, гарчи бу унинг шахсий оилавий маросими бўлса ҳам. Сартарошнинг чиқишида ҳам Ҳусанов. Блогернинг видеосида ҳам Ҳусанов. Ҳусановни тўсатдан учратиш, у билан суратга тушиш ва бирор нарсани реклама қилиб олиш осон бўлиб қолди, қадри қолмади.
Хўш, Ҳусановнинг бу даражада дахлсиз бўлиб бораётганига сабаб нима? ЎФА деган ташкилот исталган инсонни терма жамоа меҳмонхонасига ўз уйида юргани каби кириб чиқишига қаршилик қила олмаса, лавозимига кўра фақат трибунада футболчиларни қўллаб-қувватлаши керак бўлган шахс аэропортда терма жамоанинг асосий фигурасини кутиб олса, у билан машинада, автобусда юрса, контентлар олса, рекламаларида футболчининг “face”идан фойдаланиб, унинг шахсий имижини ҳурмат қилмаса, ҳа бундай ҳолларда Ҳусанов ҳам хато қилиши, Ҳусановдан анча номдор бўлган тўп усталари ҳам ўйинда ўзига ўхшамаслиги турган гап.
Фозиловнинг айтиши бўйича, унинг аэропортда кутиб олинишини шахсан Абдуқодир Ҳусановнинг отаси Ҳикмат Ҳошимов илтимос қилган. Ҳикмат Ҳошимов ҳам буни QALAMPIR.UZ’га ҳам тасдиқлади. Фозилов ўз танишларига пул тўлаб, Ҳусановни аэропортда умумий залдан, вип залга ўтказган ва аэропорт эшигигача машина киришини таъминлаб, Ҳусановни уйи томон олиб кетган.
Бу ЎФА шармандали ҳолат эмасми. Қандай қилиб Ўзбекистон терма жамоасини Жаҳон чемпионатига олиб чиқиш учун, Манчестердан Тошкентга келган футболчининг кутиб олиш ишларини бутунлигича оддий мухлисга ишониб топшириш мумкин. Фозиловнинг ЎФАдаги вазифаларига ўзи нималар киради?
Маълумки, Халқаро футбол федерацияси (FIFA) ўз уставларида футболчиларнинг терма жамоадаги фаолиятига оид тегишли бандларни киритиб қўйган.
FIFA’нинг миллий терма жамоаларга оид қоидалари футболчиларнинг йиғинлар ва расмий учрашувлар давомида қаерда ва кимлар билан бўлиши масалаларини тартибга солади. Ушбу қоидаларга кўра, футболчилар йиғинлар ва ўйинлар давомида терма жамоа мураббийлари ва маъмурияти томонидан белгиланган жойларда бўлишлари талаб этилади. Бу, одатда, меҳмонхоналар, машғулот майдонлари ва стадионларни ўз ичига олади. Футболчиларнинг йиғинлар давомида шахсий ташрифлар ёки жамоа фаолиятидан ташқари учрашувлар ўтказиши чекланган бўлиши мумкин, бу эса жамоа интизоми ва тайёргарлигини таъминлашга қаратилган.
Футболчиларнинг йиғинлар давомидаги фаолияти ва интизоми миллий футбол ассоциацияси томонидан белгиланган ички қоидалар ва FIFA’нинг умумий регламентлари асосида тартибга солинади. Бу қоидалар футболчиларнинг тайёргарлиги, соғлиғи ва жамоа натижаларига ижобий таъсир кўрсатиш мақсадида ишлаб чиқилган.
FIFA’нинг миллий терма жамоа футболчилари учун белгиланган қоидаларига кўра, клублар ўз футболчиларини халқаро ўйинлар ва йиғинлар давомида терма жамоа ихтиёрига тақдим этишлари шарт. Бу даврда футболчиларнинг қаерда ва кимлар билан бўлиши терма жамоа раҳбариятининг назоратида бўлади. FIFA’нинг расмий низомларида бу масалалар батафсил ёритилган. “Regulations on the Status and Transfer of Players” номли низомда бу ҳақда батафсил келтирилган.
ЎФА юқорида келтирилган айрим бандларга, яъни футболчиларнинг эътибор беринг, бу даврда футболчиларнинг қаерда ва кимлар билан бўлиши терма жамоа раҳбариятининг назоратида бўлади, деган бандга амал қилмади.
ЎФА оддий футбол мухлисига, блогер, таъбир жоиз бўлса ўша блогер орқали бошқа блогерман деганлар, футболга ярим грамм ҳам алоқаси бўлмаганларга Абдуқодир Ҳусановни бемалол кутиб олиш, футболчилар турган меҳмонхонага кириб, уларни етарлича безовта қилиш ва контентлар олишга қаршилик кўрсатмади. Аксинча, шароит яратиб берди. Бу Равшан Эрматовни ҳам, ЎФАдаги бошқа жанобларни ҳам безовта қилмади.
Юқорида айтганимдек, Ҳусановдан ҳамма фойдаланди, реклама олди, унинг сочини текислаб қўйган сартарош ҳам, унаштирув маросимини суратга олган видеокомпания ҳам, бозори чаққон бўлиши учун кимдир унга соат совға қилди, кимдир “plystation”. Ҳатто янги автомобилига бензин қуйиб берганлар ҳам унинг отаси, укаси, машинаси билан видео олди. Ҳеч ким уларга ўчир, камерангни демади, ёқиб тушди.
Хўш, Ҳусановга агар улар текинга хизмат кўрсатган, текинга совға берган ёки текинга бензин қуйиб берган тақдирда ҳам, Абдуқодир буларни ўз пулига ололмайдиган шароитдами? Аксинча, ўша 1000 долларлик соатни текинга олганидан кўра, унинг рекламасида расман суратга тушиб бериши қимматроқ туради. Ёки бахтли кунини расм ва видеога олиб берганлар аслида унинг шахсий тадбирини ижтимоий тармоқ орқали эълон қилиб, шахсий дахлсизлиги бўйича қоидалар, мавжуд халқаро қонунларни бузаётган бўлиши мумкинлигини билармикан?
Тан олайлик, шу жойда ҳамма ўзини ўйлади, ҳеч ким бу вазиятда Ҳусановнинг шахсий имижи ҳақида бош қотиргани йўқ. Ҳатто, унга энг яқинлар ҳам. Гап сўзидан жуда тарбияли, андишали йигитга ўхшайдиган 21 ёшли Абдуқодир Ҳусанов ҳеч кимга рад жавобини бера олмаяпти. Ўзи умуман, Миллий терма жамоадаги футболчилар ҳам, бошқа спортчилар ҳам, хусусан Олимпиада ўйинлари иштирокчи ва ғолиблари ҳам атрофида изғиб юрган, қайси эшикни очса ўша ердан канадек визиллаб кириб келаётган айрим кимсаларга йўқ дея олмаяпти, уларни спорт оиласининг ўта ваколатли шахсларидан бири сифатида кўрмоқда.
Ҳусановнинг Ўзбекистонга келиши, кутиб олиниши ва унга бўлган ташқи таъсирга тўхталсак. Бу борада QALAMPIR.UZ доимий ҳамкори Telegram’даги Самвел Карленович саҳифаси билан баъзи жиҳатларга эътибор қаратди. Жумладан, тадбирлар блогерларнинг ўйинчига салбий таъсири ҳақида мисолларни тўплади.
Март ойидаги терма жамоа йиғинида Абдуқодир Ҳусановнинг Эронга қарши ўйиндаги паст кўрсаткичи мухлислар учун кутилмаган ҳолат бўлди. “Манчестер Сити” сафидаги футболчи майдонда ўзини намоён эта олмади. Бу ҳолатни яхшироқ англаш учун унинг бир ҳафталик фаолиятини замонавий спорт психологияси тадқиқотлари билан қиёс қиламиз.