5230AQSH Prezidenti Donald Tramp Rossiya Ukraina bilan sulh bitimini imzolashni ataylab kechiktirayotganini tan oldi. Bu haqda u kecha, 25 mart kuni kechqurun “Newsmax” media kompaniyasiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Bilmayman. Lekin menimcha, Rossiya bu urushni tugatishni xohlaydi, lekin ular vaqtni cho‘zishyapti. Bilasizmi, men buni ko‘p yillar davomida qildim (biznesmen sifatida): “Men shartnoma imzolamoqchi emasman, o‘yinda qolishni xohlayman, lekin men buni qilishni xohlamayman. Ishonchim komil emas”. Ammo men hali ham Rossiya buning tugashini xohlaydi deb o‘ylayman va menimcha, Zelenskiy ham buning tugashini xohlaydi”, dedi Tramp.
Oq uy rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Rossiya va Ukraina har hafta o‘rtacha 2500 nafar askarini yo‘qotadi.
“Ular amerikalik emas, lekin bu nuqtai nazardan men uchun bu muhim emas. Men frontdan fotosuratlarni ko‘raman, lekin ularni ko‘rmaslikni afzal ko‘rgan bo‘lardim. Qo‘llar, oyoqlar va boshlar hamma joyda sochilib yotibdi. Men shunchaki buni to‘xtatishni xohlayman”, deya qo‘shimcha qildi AQSH Prezidenti.
Saudiya Arabistonidagi muzokaralar
11 mart kuni Ukraina bilan Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida Qo‘shma Shtatlar butun front chizig‘i bo‘ylab 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish rejimini joriy etishni taklif qildi. Kiyev bu taklifni qo‘llab-quvvatladi. Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bu taklifga rozi ekanini aytdi, faqat energetika ob’ektlariga zarba berishni to‘xtatish uchun Kreml va Rossiya Mudofaa vazirligi energetika ob’ektlariga zarba berishga moratoriy Rossiya va Amerika Prezidentlari bunga rozi bo‘lgan 18 martdan beri kuchga kirganini da’vo qilishda davom etmoqda.
O‘z navbatida, Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy energetika ob’ektlariga hujumlarni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv 25 martdan kuchga kirishini aytdi.
23-25 mart kunlari Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyodda AQSH va Rossiya va Ukraina vakillari o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. AQSH vakillari Ukraina delegatsiyasi bilan alohida, Rossiya delegatsiyasi bilan alohida uchrashdi. Bu uchrashuvlar ortidan Oq uy Vashington Kiyev va Moskva bilan xavfsiz navigatsiyani ta’minlash va Qora dengizda “kuch qo‘llashni istisno qilish” bo‘yicha kelishuvga erishganini e’lon qildi.