6037Туркиянинг асосий мухолифати саналмиш Жумҳурият Халқ партияси (ЖХП) раиси Ўзғур Ўзел мамлакатда давом этаётган намойишларга Буюк Британия реакция бермаётганидан ёзғирди. Бу ҳақда у BBC'га берган интервьюсида сўз очган.
Интервью давомида ЖХП раиси Ўзғур Ўзел Экрем Имомўғлининг ҳибсга олинишига нисбатан сукут сақлаган Британия Бош вазири Кир Стармерга мурожаат йўллаган.
“Биз ўзимизни ташландиқ ҳис қиляпмиз”, деган у.
Қолаверса, у Буюк Британия бу ҳақда ҳеч нарса демаётганини ҳам айтиб ўтган.
“Сабаб нима, сабаб нима? Бутун Европа реакция билдираётган бир пайтда биз Британия Лейбористлар партиясидан Стармер нима учун бу ҳақда ҳеч нарса демаганини ҳақиқатдан ҳам тушунмаяпмиз. Биз ўзимизни ташлаб кетилгандек ҳис қиламиз. Истанбул мэрини олиб, қамоққа ташлашади, Британия эса бу ҳақда ҳеч нарса демайди”, деган у ўз интервьюсида.
Маълум қилинишича, Ўзғур Ўзел билан бирга Экрем Имомўғлининг рафиқаси Дилек Имомўғли ҳам “The Economist” нашрига интервью бериб, Туркия ҳукумати устидан шикоят қилган.
“Турмуш ўртоғим Экрем Имомўғли 19 март куни эрта тонгда ҳибсга олинганида, бутун Туркия бўйлаб миллионлаб одамлар худди мен каби шуларни ҳис қилди: қайғу, адолатсизлик ҳисси ва ғазаб кучайиб кетди. Сўнгги йигирма йил ичида, бу ҳукуматнинг ҳокимияти даврида кўп одамлар мамлакат тобора авторитар режимга қараб кетаётганини кўришлари керак эди”, деган Экремнинг рафиқаси.