18118Россия ҳуқуқ-тартибот идоралари “Русагро” холдинги асосчиси, миллиардер Вадим Мошковични қўлга олди. Бу ҳақда бугун, 26 март куни бир қатор Telegram-каналлар хабар берди. Ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳам “Russia Today” давлат телеканали ва РБК агентлигига тадбиркорнинг ҳибсга олингани ҳақидаги маълумотни тасдиқлаган.
Уларнинг фикрича, Мошковичнинг процессуал мақоми ҳали аниқланмаган; иш тадбиркорнинг ўзи ва унинг бизнес шериклари томонидан содир этилган фирибгарлик билан боғлиқ.
“Интерфакс” агентлигининг таъкидлашича, Мошкович ва қишлоқ хўжалиги холдингининг собиқ бош директори Максим Басовга нисбатан катта ҳажмдаги ўғирлик иши бўйича расман айблов қўйилган.
Терговдан хабардор манбага кўра, тергов Мошковични Белгород вилоятидаги ер мулклари билан боғлиқ фирибгарлик схемаларига алоқадорлигини текширмоқда.
Нашр манбасига кўра, тадбиркор кеча, 25 март куни қўлга олинган. Россия Федерациясининг тўртта ҳудудидаги “Русагро” офисларида тинтувлар ўтказилган. “Русагро” матбуот хизмати унинг бир қанча офисларида тинтувлар ўтказилгани ҳақида хабар берган, бироқ улар компаниянинг амалдаги фаолияти билан боғлиқ эмаслигига ишонтирган.
ШОТ маълумотларига кўра, хавфсизлик кучлари қишлоқ хўжалиги холдингининг тўртта вилоят: Москва, Белгород, Тамбов ва Саратовдаги филиалларида ишламоқда.
“Интерфакс” агентлигининг вазиятдан хабардор манбаси тинтувлар чоғида ҳужжатлар олиб қўйилгани, иш бўйича бир неча киши қўлга олингани, холдинг асосчиси билан “тергов ҳаракатлари олиб борилаётгани” ҳақида хабар берди.
Маълумот учун, Вадим Мошкович “Forbes” журналининг россиялик миллиардерлар рўйхатида 55-ўринни эгаллаб турибди, унинг бойлиги 2 миллиард доллардан ошади. Бир неча йил давомида у Белгород вилояти Думасининг депутати ва Белгород вилоятидан Россия Федерацияси Федерация Кенгашининг аъзоси бўлган.
У Россиядаги энг йирик агросаноат холдингларидан бири “Русагро”дан ташқари, Level Group йирик ривожланиш компаниясига эгалик қилади.
2022 йил 24 февралда Россиянинг Украинага кенг кўламли бостириб кириши куни Мошкович Россия президенти Владимир Путин ва Россия ишбилармон доиралари вакиллари ўртасидаги учрашувда иштирок этгани айтилади. 2022 йилдан бери у Россиянинг Украинадаги уруши муносабати билан Европа Иттифоқи ва бошқа бир қатор давлатлар томонидан шахсий санкциялар остида.